مقالات

راهنمای تحصیل MBA و DBA در کانادا در سال 2022

تحصیل MBA در کانادا

با مطالعه این مطلب می تونید در مورد هزینه تحصیل MBA و DBAدر کانادا، مراکز آموزشی برتر در این زمنیه، پذیرش تو این رشته ها و سایر موارد کاربردری اطلاعات مفید کسب کنید! یادتون نره که همیشه می تونید از گزینه مشاوره و پکیج های تحصیل در کانادا مجموعه اپلای فور فری استفاده کنید و با استفاده از تجربیات و راهنمایی های کارشناشان ما راه صد ساله و یک ساله طی کنید.

تحصیل MBA در کانادا

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) یکی از پرتقاضاترین دوره ها برای تحصیل در کاناداست که مجموعه ای از فرصت های شغلی رو به دانشجویان در سراسر جهان ارائه می ده. داشتن مدرک MBA نشون میده که فرد درک عمیقی از جنبه های مختلف مدیریت، کاربردهای واقعی اون ها و دانش تجربی در این زمینه داره و تو کشف راه حل های عملی برای کسب و کارها هم مهارت داره.

اگه به دنبال تحصیل MBA در کانادا هستید، راهنمای جامع ما رو بررسی کنید تا در مورد هزینه های تحصیل، بهترین دانشگاه هایی که تو کانادا این رشته رو ارائه می دن و شرایط پذیرش دونسته هاتون رو افزایش بدید.

چرا تو کانادا MBA بخونیم؟

 1. مدرک MBA کانادا در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده و باعث ارتقاء کیفی چشم انداز شغلی و پتانسیل درآمد شما در آینده می شه.
 2. هزینه تحصیل MBA در کانادا نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه تره.
 3. مراکز آمورش MBA کانادا فرصت های کارآموزی رو برای کمک به دانشجویان در جهت کسب تجربه صنعتی در حین تحصیل برای دریافت مدرک MBA فراهم می کنن.
 4. کانادا یک کشور چند فرهنگیه، به این معنی که شما در کنار دانشجویانی از فرهنگ های مختلف تحصیل خواهید کرد. این ویژگی به شما امکان می ده دیدگاه فرهنگی خودتون در مورد تجارت و مدیریت رو گسترش بدید.

هزینه تحصیل MBA در کانادا چقدره؟

هزینه متوسط تحصیل MBA در کانادا تقریباً 30000 (سی هزار) تا 40000 (چهل دلار) دلار کانادا در ساله.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع تحصیل در کانادا برای ایرانیان

تحصیل MBA در کانادا چند سال طول می کشه؟

طول مدت اکثر برنامه های MBA در کانادا 2 ساله. با این حال، برخی از مراکز آموزشی کسب و کار و بازرگانی در کانادا، دورهای MBA تسریع شده یا فشرده ای رو ارائه می دن که تکمیل اون ها 18 ماه طول می کشه. برخی دانشگاه ها و کالج ها هم مدرک MBA رو به متقاضیان تحصیل این رشته در کانادا، یک ساله ارائه می دن.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا برای افراد زیر 18 سال

ام بی ای در کانادا

چطور دانشگاه مناسب برای تحصیل MBA در کانادا رو انتخاب کنیم؟

انتخاب دانشگاه مناسب برای ادامه تحصیل ممکنه کار نسبتاً خسته کننده و زمان بری باشه. برای همین در ادامه به بعضی عوامل کلیدی که باید هنگام انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل MBA در کانادا در نظر داشته باشید اشاره می کنیم:

 • کیفیت دوره تحصیلی – مطمئن شید دانشگاهی که برای تحصیل MBA در کانادا انتخاب می کنید، آموزش با کیفیت بالا و همراه با استانداردهای آموزشی عالی ارائه می ده.
 • حمایت از دانشجویان بین المللی – توصیه می شه دانشگاهی رو انتخاب کنید که دارای ساختار برنامه ریزی شده ای برای دانشجویان بین المللی هست که شامل کمک به پیدا کردن خوابگاه یا محل اقامت و سایر خدمات مشاوره ای باشه.
 • موقعیت مکانی – موقعیت مکانی دانشگاه و منطقه مجاورش رو تجزیه و تحلیل کنید چون قراره مدت زمان زیادی رو اون جا باشید.
 • هزینه دوره MBA – هزینه برنامه های آموزشی MBA رو در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که هزینه تحصیل MBA در کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگه فرق می کنه.

10 دانشگاه برتر برای تحصیل MBA در کانادا

طبق رتبه بندی QS Global MBA (نشریه سالیانه رتبه بندی دانشگاه ها) این 10 دانشگاه و مراکز آموزش بیزینس یا کسب و کار بهترین دوره های تحصیل MBA در کانادا رو ارائه می دن:

 • Toronto University (Rotman Business School)
 • McGill University (Desautels Faculty of Management)
 • Western University (Ivey Business School)
 • Queen’s University (Smith School of Business)
 • York University (Schulich School of Business)
 • University of Alberta (Alberta School of Business)
 • University of British Columbia (Sauder School of Business)
 • Concordia University (John Molson School of Business)
 • University of Montreal (HEC Montréal)
 • Saint Mary’s University (Sobey School of Business)

شرایط پذیرش و تحصیل MBA در کانادا

اکثر مراکز آموزشی بیزینس یا کسب و کار در کانادا برای پذیرش MBA به مدارک زیر نیاز دارن:

 • مدرک لیسانس از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر
 • نمره آزمون پذیرش مدیریت فارغ التحصیلان (GMAT)
 • سابقه کار مرتبط قبلی
 • آزمون مهارت زبان انگلیسی، مانند آیلتس یا تافل
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • 2 توصیه نامه تحصیلی
 • انجام مصاحبه پذیرش
تحصیل DBA در کانادا

تحصیل DBA در کانادا

DBA یا دکترای مدیریت بازرگانی، یک برنامه تحصیلات تکمیلی و دکتراست که برای متخصصان تجارت و کسیب و کار با تجربه در زمینه کاری خودشون و همچنین داری مدرک کارشناسی ارشد تو یک رشته دانشگاهی مرتبط با تجارت طراحی شده.

هدف از تحصیل DBA در کانادا چه افزایش توانایی فرد برای ایفای مدیریت و نقش رهبری و اجرایی در یک کسب و کار باشه، چه کسب آمادگی برای تدریس در دانشگاه، تحصیلDBA در دانشگاه های کانادا یک تعهد آموزشی بسیار ارزشمنده. یک برنامه DBA در یک موسسه آموزش عالی در کانادا، توانایی های تحلیلی، پژوهشی و آموزشی داوطلبان تحصیل در این موقعیت رو تا حد بسیار قابل قبولی توسعه می ده.

شرایط تحصیل DBA در کانادا

داوطلبان تحصیل DBA در دانشگاه ها و مدارس بازرگانی در کانادا باید دارای مدرک MBA، یا کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط با بازرگانی و کسب و کار یا مدرک کارشناسی ارشد معادلش باشن.

بخش کلیدی یک برنامه DBA پایان نامه مبتنی بر تحقیقه که می تونه از زمینه های مختلف بازرگانی استخراج بشه. داوطلبان تحصیل DBA در دانشگاه های کانادا معمولاً موضوع تحقیقی رو انتخاب می کنن که با علایق حرفه ای، تجربه یا دسترسی های خودشون هماهنگ باشه.

در مراکز آموزشی در کانادا، برخی از زمینه های موفق تمرکز دانشگاهی که نامزدهای DBA در گذشته اخیر در موردشون تحقیق کردن عبارتند از: مسئولیت اجتماعی کسب و کار، تجارت بین المللی، جهانی شدن، اخلاق، مدیریت زنجیره تامین، کارآفرینی، مدیریت تاثیر اجتماعی یا رهبری.

افراد بعد از فارغ التحصیل شدن تو رشته MBA، می تونن در مقطع دکترا تو رشته مدیریت بازرگانی یا همون DBA تحصیل شون رو ادامه بدن. تحصیل DBA در کانادا مبتنی بر تحقیق با موضوعات مطالعاتی هست که معمولاً شامل طراحی تحقیق، تئوری در عمل و رهبری سازمان می شه.

زمان درخواست برای تحصیل DBA در کانادا 6 تا 9 ماه قبل از شروع دوره های تحصیلی نوبت پاییز یا بهاره. اما حتما باید ددلاین اپلای کردن رو تو وب سایت دانشگاه مورد نظرتون چک کنید چون این تاریخ می تونه از دانشگاهی به دانشگاه دیگه متفاوت باشه.

مدت زمان تحصیل DBA در کانادا هم معمولا 4 ساله.

مراحل پذیرش برای تحصیل DBA در کانادا

دانشگاه و استاد راهنمای مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

با توجه به زمینه های کاری و مورد علاقه خودتون و استاد راهنمایی که برای تحصیل DBA در کانادا انتخاب کردید، موضوع تحقیق تون رو مشخص کنید.

بعضی از دانشگاه ها ممکنه برای پذیرش شما ازتون تقاضای مصاحبه هم داشته باشن.

پرداخت هزینه ها شامل هزینه اپلای، هزینه بررسی مدارک و پذیرش تحصیلی

مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد هم باید با ریز نمرات برای دانشگاه ارسال شده باشن.

متقاضی باید توسط یک انگیزه نامه تحصیلی، انگیره و هدف خودش از تحصیل DBA در کانادا رو مطرح کنه.

رزومه ای که برای دانشگاه ارسال می کنید باید بدون فاصله باشه و شرح کامل مراحل تحصیلی و تجارب کاری شما رو نمایش بده.

پروپوزال تحقیقاتی کارشانسی ارشد و DBA باید برای مرکز آموزشی ارسال بشه.

پروپوزال تحقیقاتی شما باید استانداردهای لازم رو از لحاظ کیفیت و کمیت دارا باشه و در جهت افزایش و گسترش علم و دانش تالیف و تهیه شده باشه.

برای تحصیل DBA در کانادا معمولا به 3 عدد توصیه نامه نیازه که باید توسط اساتید یا مراکز آموزشی دوره کارشناسی ارشد شما نوشته شده باشن و توی اون ها به صلاحیت و شایستگی شما برای ادامه تحصیل اشاره شده باشه.

باید مدرک آزمون زبان تافل یا آیلتس مطابق با نمره مورد نظر مرکز آموزشی کانادایی رو بهشون ارائه بدید.

حواس تون باشه که تمامی این مدارک باید قبل از پایان دلاین اپلای برای تحصیل DBA در کانادا در دانشگاه مورد نظرتون، ارسال شده باشن. پس لازمه که زودتر برای آماده سازی و ارسال مدارک تون اقدام کنید.

ام بی ای و دی بی ای در کانادا

کلام آخر

کسب مدرک MBA یا DBA می تونه تفاوت قابل توجهی در پتانسیل درآمد شما ایجاد کنه. طبق آمار ارائه شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده، کارمندان دارای مدرک دکترا در سال 2018 به طور متوسط 1825 دلار در هفته در مقایسه با 1434 دلار برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد درآمد داشتن. بنابراین تحصیل MBA و DBA در کانادا می تونه یه فرصت طلایی برای شما باشه. مشاوره با متخصصان اپلای فور فری که در واقع افرادی هستن که قبلا این مسیر رو طی کردن رو فراموش نکنید؛ با رزرو جلسات مشاوره شرایط خودتون رو برای تحصیل MBA یا DBA در کانادا ارزیابی کنید و ببینید برای موفق شدن و رسیدن به هدف تون دقیقا چه کارهایی لازمه انجام بدید.

بازگشت به لیست
0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] بیشتر بخوانید: تحصیل MBA و DBA در کانادا […]

trackback

[…] بیشتر بخوانید: تحصیل MBA و DBA در کانادا […]